Proč mít finančního konzultanta?

„Všichni nenávidí peníze, pokud nejsou jejich.“ Židovské přísloví

Finanční poradce si dnes může říkat opravdu každý. Pro pomoc se obracejte na mě - finančního konzultanta. Na schůzce se nejdříve seznámím s vašimi životními plány, zhodnotím všechny stávající smlouvy a jejich vhodnost. Na základě finančního auditu doporučím vhodné řešení pomocí kombinace pečlivě vybraných produktů. Odsouhlasíte-li návrh, připravím k podpisu všechny potřebné dokumenty. Realizací ale moje práce zdaleka nekončí. Navržené řešení pravidelně aktualizuji v návaznosti na změny v osobním životě klienta a podle měnících se podmínek na finančním trhu.

Finanční poradenství se obecně netěší mezi lidmi příliš velké oblibě. Důvody jsou většinou oprávněné. Špatná zkušenost klientů s finančními poradci vyplývá zejména z kontaktu s nezkušenými či příliš motivovanými jedinci. Přesto je dobré mít na finanční cestě životem po boku svého konzultanta. 

Důvodů může být celá řada:

 • Vlastní poradce může sloužit jako štít před dalšími, mnohdy vtíravými telefonáty. Dobrý finanční konzultant nebrání klientům v kontaktu s jinými kolegy – naopak mnohdy je vyzývá, aby se s nimi sešli. Samozřejmě s tím, že přiznají, že svého finančního poradce již mají, ale rádi si vyslechnou jeho nabídku. Tu pak se svým poradcem projednají.

 • V České republice je finanční poradenství založeno na platbě finančního poradce ze strany finanční instituce, nikoli ze strany klienta. Finanční produkty lidé v dnešní době potřebují, nechtějí-li zbytečně tratit. Ať už klient pro jejich koupi zvolí jakoukoli distribuční cestu, vždy zaplatí cenu finančního produktu, která zahrnuje i náklady na provizi zprostředkovatele.

 • Při výběru produktů může klient v dnešní uspěchané době využít internet, projít pojistné podmínky desítek pojišťoven, srovnat si nabízené úrokové sazby, poplatky hypoték a úvěrů, provádět důkladnou analýzu investičních příležitostí. Nebo si může nechat připravit návrh řešení zkušeným finančním poradcem. Ten disponuje analytickým zázemím, které pro ně připravuje podklady. Má lepší přístup k informacím a především s nimi pracuje na denní bázi. Úspora času může být extrémní.

 • Finanční poradce dokáže ušetřit náklady nejrůznějšími způsoby. Vyhledání levnějších produktů je pouze jedním z nich. Tím, že zkušený konzultant úzce spolupracuje s finančními institucemi kterým “vodí” klienty, má velmi často schopnost vyjednat mnohem lepší podmínky, než jaké by dokázal získat klient sám. I v tomto oboru jsou klíčové osobní vazby a známosti.

Finanční instituce neřeší poradenství vůbec. Mají jen své “jednobarevné” produkty a tvrdě stanovené obchodní plány. Pokud pobočka nesplňuje limit prodeje určitého produktu a nechtějí-li její zaměstnanci přijít o prémie, zahájí hon na klienty se snahou produkt udat. Komukoli. Nepotřebuje ho? Nevadí, hlavně když koupí. A teď ruku na srdce – je vám to povědomé? Kde to bylo naposledy - v pojišťovně, na přepážce banky nebo na poště, když jste šli platit složenku nebo poslat dopis?